Foodsharing – “z czym to się je”?
Foodsharing to oddolny ruch polegający na nieodpłatnym dzieleniu się jedzeniem, który powstał w Niemczech. Do Polski przywędrował za sprawą Karoliny Hansen i Agnieszki Bielskiej w 2016 roku, a ruch nazwany został Jadłodzielnią. Pierwsza z nich powstała w Warszawie na Wydziale Psychologii UW. Kolejne powstały w Toruniu, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i wielu innych miastach ,miasteczkach i wsiach. W tej chwili jest ich ponad 60 w ponad 30 miejscowościach.
Ruch foodsharingu jest swego rodzaju wyrazem niezgody na to jak w obecnym świecie marnowane są gigantyczne ilości pożywienia – co roku na świecie na śmieci trafia ponad miliard ton żywności (dane za Organizacją ds. Wyżywienia i Rolnictwa). W krajach dostatnich najwięcej żywności marnujemy we własnych domach, kupując za dużo i w nieracjonalny sposób. Jednocześnie przy tym prawie miliard ludzi cierpi każdego dnia z powodu głodu i niedożywienia!
Warto podkreślić, ze dzielenie się żywnością jest działaniem o charakterze społecznym, które łączy najróżniejszych ludzi. Z punktu widzenia praktyki gospodarczej, a także nauk społecznych foodsharing wpisuje się w założenia m.in. ekonomii społecznej. Jako inicjatywa oddolna łączy w sobie cele o charakterze społecznym i ekonomicznym, ale także ekonomii wspólnoty, która generuje zyski z relacji społecznych. Choć idea wydaje się dość nowa, to dzielenie się pożywieniem znane jest w kulturze i społeczeństwie od samego początku, gdyż pożywieniem dzielono się ze wszystkimi: przyjaciółmi, rodziną, sąsiadami czy też potrzebującymi.
Jadłodzielnia rządzi!
Głównym celem Jadłodzielni jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem. Zachęcamy do dzielenia się jedzeniem wszystkich ze wszystkimi. W kazdej Jadłodzielni starają się budować poczucie odpowiedzialności za ograniczenie marnowania jedzenia. Jest to również przestrzeń w której każdy może się podzielić i poczęstować. Z żywności może korzystać każda osoba bez przedstawiania zaświadczeń dotyczących swojej sytuacji materialnej. Co ważne : w tym miejscu nie sprzedajemy ani nie przyjmujemy opłat za żywność, a dzielenie się jedzeniem w Jadłodzielni jest komfortowe, gdyż zarówno darczyńcy, jak i osoby korzystające zachowują anonimowość.
Jadłodzielnie mogą być różne, dostosowane do miejsca. Całkowicie publiczne, dostępne 24h na dobę lub dedykowane konkretnym użytkownikom. Co najważniejsze działamy non -profit, czyli nie dla zysku. Oprócz Jadłodzielni prowadzone są również akcje edukacyjne, pokazy gotowania z tzw. ”resztek” i informujemy o sposobach przedłużania życia produktów spożywczych.
Eko Goods oraz Jadłodzielnia zapraszają do oddolnego, społecznego projektu wszystkich, którym leży na sercu problem marnowania żywności w Polsce, Europie i na świecie.
Jadłodzielnie w Toruniu znajdziecie znajdziecie w wymienionych poniżej miejscach:
-
Manhattan , ul. Działowskiego
-
Waryńskiego 19 , przy bramie firmy SiG
-
Targowisko, ul. Sz.Chełmińska
-
Stowarzyszenie Wędka, ul. Sukiennicza
-
Bydgoskie, ul.Krasinskiego obok Domu Kultury
-
Lubicz, sklep ABC przy Kołłątaja 2